Na červen 2008 bylo naplánováno v Hamburgu ojedinělé setkání německých majákových lodí. Původně se "srazu" mělo zúčastnit celkem 5 majákových lodí, nakonec byly jen 3. Na tento prodloužený víkend bylo naplánováno objet majáky v okolí Hamburku a také výlet katamaránem na ostrov Helgoland. Cestou samozřejmě majáky na Labi.

Příjezd lodí byl naplánován na čtvrtek kolem 18:00 u Überseebrücke. Ve středu večer jsme tedy vyrazili z Prahy směrem Hamburg. Brzy ráno jsme přijeli k Hamburgu a odbočili k majáku Bunthäuser Spitze (první z majáků na Labi), dále jsme pokračovali k centru, kde jsme se snažili najít další majáky. Některé se najít podařilo, jiné ne (kvůli uzavírce mostu a obrovské dopravní zácpě). Před polednem jsme odjeli do kempu na břehu Labe, kousek od obce Wedel. Tam jsme se ubytovali a odjeli zpět do centra. Tam jsme se podívali po přístavu a vydali se hledat Schifffahrts- und Meeresmuseum - muzeum jsme našli, bylo ale zavřené. Před muzeem je ale stará lucerna z majáku Holtenau, takže výlet úplně zbytečný nebyl. Od muzea jsme pokračovali k ponorce U-434, kterou je možné si prohlédnout. Po prohlídce jsme se vrátili zpět do přístavu. Bohužel začalo pršet, a tak slavnostní příjezd majákových lodí za doprovodu požární lodi nebyl tak efektivní. Jako první jela požární loď Branddirektor Krüger, za ní následovala loď Außeneider, potom Bürgermeister O´Swald a nakonec Weser 1. Lodě postupně zakotvily u Überseebrücke, nedaleko od restaurace - majákové lodi Trinity House Vessel No. 13.

V pátek ráno jsme opět jeli do centra. Nejprve jsme jeli na "Große Hafenrundfahr" - prohlídku přístavu a historického Speicherstadt. Poté jsme se šli podívat na majákové lodě. Po prohlídce jsme se jeli podívat do montážní dílny firmy Airbus, která je na západním okraji Hamburgu. Po návratu na Überseebrücke jsme se ještě jednou šli podívat na majákové lodě a důkladně je "prolezli".

Na sobotu byl naplánovaný výlet katamaránem na ostrov Helgolad. Cestou po Labi do přístavu Cuxhaven byla spousta majáků. Z Cuxhaven jel katamarán dále do Severního moře, cestou byl zdálky vidět maják na ostrově Neuwerk. Dále jsme minuli maják Großer Vogelsand a nakonec dojeli na Helgolad. Je to malý ostrov, který je možné obejít za velice krátkou dobu - pokud ovšem člověk nesleduje tereje a další mořské ptáky. Cestou zpátky jsem opět fotografovala všechny majáky na Labi. Tenhle výlet byl opravdu ojedinělým zážitkem. Zpáteční cestu jsme ukončili v obci Wedel, kde jsme ještě objevili původní maják Pagesand Nord (1). O výlet bývá velký zájem - lístky je lepší zakoupit s předstihem!

V neděli jsme vyrazili brzy ráno směrem Magdeburg - tam jsme měli v plánu zastavit se u technické památky "Schiffshebewerk". Jedná se o výtah spojující Labe a vodní kanály. Z Magdeburgu jsme pak už jen frčeli do Prahy.

Užitečné linky:

Hamburg

HVV - doprava v Hamburgu

Das Feuerschiff - možnost ubytování

Elbe Camp Campingplatz

Helgoland

Helgoline - cesta na Helgoland

 

Branddirektor Krüger

 

Majákové lodě - Německo (Deutschland/Germany)                              Labe/Elbe

Cesty (Tours)                                                    Index list