4.7.2005   V rámci druhé výpravy do Polska jsme se rozhodli pokračovat tam, kde jsme přestali při návštěvě v roce 2005.
Na začátku jsme se stavili v Gdaňsku, kde jsme vylezli nahoru na maják. Dánskou majákovou loď, která má být na opravě v gdaňských docích se objevit bohužel nepodařilo. Z Gdaňsku jsme pokračovali do Gdynie a otamtud na poloostrov Hel, do obce Jastarnia. Tam jsme se šli vykoupat, podívat se na maják (bohužel nepřístupný) a ubytovali se.
5.7.2005   Ráno jsme si prohlídli pevnosti u Jastarnie a vyrazili směrem na východ. Nejdříve jsme se stavili v obci Wladyslawowo a potom pokračovali do Rozewie. Tam jsou dva majáky, z nichž je jeden stále aktivní a je i otevřený pro veřejnost. V tomto majáku se také nachází malé muzeum, kde jsou k vidění makety všech polských majáků (včetně toho v Antarktidě), původní lucerna z majáku Stilo a další zajímavosti. Maják Stilo byl poslední zastávkou před příjezdem do obce Łeba. Po prohlídce přístavu jsme se ubytovali v kempu.
6.7.2005   Pro tento den nebyl v plánu žádný maják. Šli jsme se jenom podívat po pláži k nedalekým dunám, jež zastřešuje Slowinski park narodowy.
7.7.2005   Ráno jsme se nejdříve stavili na druhé straně Slowinskiho parku, kde je maják Czolpino. Bohužel jsme na parkovišti narazili na velice nepříjemnou "dámu", špatný zážitek nám ale vynahradil krásný výhled z majáku. Před obědem jsme pokračovali do městečka Ustka, kde jsme opět vylezli nahoru na maják, dali si oběd a pokračovali dále. Další zastávkou byly přímořské lázně Jaroslawiec. Po návštěvě majáku jsme pokračovali do města Darłowo (přesněji do části Darłowko), kde jsme navštívili poslední maják po tento den a ubytovali se.
8.7.2005   Z Darłova jsme ráno odjeli směrem na Koszalin (s krásným českým jménem Kozlíkov), u nějž se nachází poutní místo, jehož součástí je bývalý maják - dnes už jen vyhlídková věž - Chełmska Góra. Po výstupu na věž jsme pokračovali k majáku Gąski, dále jsme pokračovali do města Kołobrzeg, kde jsme si prohlédli starou pevnost, jejíž součástí je maják. Poslední zastávkou byl maják Niechorze. Vylezli jsme nahoru, rozhlédli se po okolí, dali si poslední koupel v moři a pak už jsme jen museli jet směr Praha. Pracovní povinnosti mi bohužel nedovolily pokračovat dále směrem na Świnoujscie a ke štětínskému zálivu.

,.

 

 Cesty (Tours)                                                    Index list