25.11.2006   Po příletu do Amsterdamu jsem si půjčila auto a vyrazila za majáky. Nejprve jsem vyrazila k majáku Hoek van IJ, odtud jsem pokračovala na poloostrov Marken, kde je stejnojmenný maják a nádherné městečko. Po "okružní" procházce poloostrovem jsem pokračovala do městečka Monickendam, kde jsem v jachtovém přístavu našla pozůstatek jedné holandské majákové lodi - Terschellingerbank. Dále jsem jela do městečka Volendam a otamtud po pobřežní silnici pokračovala přes Hoorn, kolem majáku Oosterleek až do města Enkhuizen. Původně jsem měla v plánu jet dále podél pobřeží až do Den Oever, ale vzhledem k tomu, že se už setmělo, jela jsem rovnou do Den Helder a otamtud férou na ostrov Texel, kde jsem měla zarezervované ubytování v hostelu Stayokay.
26.11.2006   Brzy ráno jsem vyrazila na sever ostrova k majáku Eierland (původně stál na stejnojmenném ostrově, ale v roce 1630 byl při stavbě ochranného valu připojen k ostrovu). Od majáku jsem podél západního pobřeží ostrova jela zpět do hostelu na snídani. Cestou bylo i "denní značení" Ijzeren Kaap bake. Po snídani jsem jela do městečka Den Hoorn, kde je na kostelní věži umístěno "horní" světlo směrového majáku Schulpengat. Odtud jsem pokračovala do přístavu t'Horntje. Cestou jsem ještě minula "přední" světlo směrového majáku Schulpengat a také maják Schilbolsnol. V městečku má být námořnické muzeum, u kterého má být lucerna z původního majáku Schilbolsnol - bohužel se mi muzeum nepodařilo najít.

Po návratu do Den Helder jsem se jela podívat na majáky Lange Jaap a Huisduinen. Potom jsem se chtěla podívat do majákové lodi Texel - ta byla bohužel z důvodu rekonstrukce uzavřena. Prohlédla jsem si ji tedy alespoň zvenku a přitom jsem si vyfotila i věž z majákové lodi číslo 11, která v roce 1991 ztroskotala. Poblíž byla i původní lucerna z majáku Lange Jaap. Z Den Helder jsem pokračovala k obci Julianadorp, kde se nachází další maják. Otamtud jsem pokračovala do města Den Oever, kde jsem kromě standardního majáku našla asi i zbytek nějakého hodně starého majáku, ve kterém bylo světlo ze dřeva nebo uhlí. Z Den Oever jsem kolem majáku Zeukhoek pokračovala do krásného městečka Medemblik. Po prohlídce města jsem jela k poslednímu majáku - De Ven (Oude Ven). Pak už byl čas na návrat do Amsterdamu.

 

 Cesty (Tours)                                                    Index list